+48 502-653-707 biuro@inter-web.pl

      Jak poprawić prędkość wczytywania się strony?

      Przeciętny internauta traci cierpliwość po około 3 sekundach. Jeśli w tym czasie strona internetowa nie wczyta się, to najprawdopodobniej zostanie zamknięta, a użytkownik będzie szukać informacji gdzie indziej. Na szczęście istnieją sposoby na poprawę szybkości wczytywania się strony internetowej.

      Znaczenie szybkości wczytywania się strony internetowej

      Jeśli strona internetowa wczytuje się zbyt wolno, to znaczna część użytkowników i potencjalnych klientów zamknie kartę w przeglądarce, aby już więcej tu nie wrócić. Dla właściciela witryny oznacza to drastyczny spadek ruchu na stronie, a także zmniejszenie sprzedaży w sklepie internetowym.

      Ważny przy tym jest także algorytm Google, który promuje sprawnie działające i szybko wczytujące się strony internetowe. Przekłada się to na lepsze pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania.

      Analiza strony internetowej

      Przed podjęciem pierwszych kroków do poprawienia szybkości wczytywania się strony internetowej dobrze jest dokładnie ją przeanalizować. Rozbudowane narzędzia pozwolą zebrać szczegółowe dane na temat witryny, a to z kolei ułatwi decyzję o podjęciu kolejnych kroków. Wśród najpopularniejszych narzędzi tego typu wyróżniają się:

      • PageSpeed Insights
      • Pingdom Speed
      • GTmetrix

      Na każdej z tych stron wystarczy wkleić lub wpisać adres URL witryny, którą chce się przeanalizować. Następnie po kilku sekundach przedstawiony zostanie szczegółowy raport informujący o średniej ocenie, końcowym wyniku, a także bardziej drobiazgowych danych. Powyższe witryny wskazują również na elementy spowalniające wczytywanie się strony i sugerują zmiany, które pomogą poprawić wynik.

      Biorąc pod uwagę fakt, że niemal każdy używa teraz smartfonów z dostępem do Internetu, dobrze jest zaprzyjaźnić się z witryną Mobile-Friendly Test. Pozwala ona przeanalizować stronę internetową pod kątem urządzeń mobilnych. Jeśli elementy interfejsu rozjeżdżają się na mniejszych rozdzielczościach albo tekst jest nieczytelny, to można być pewnym utraty wielu klientów. Warto zadbać o właściwą optymalizację strony, aby poprawnie działała na wszelkiego rodzaju smartfonach i tabletach.

      Zwiększenie szybkości wczytywania strony internetowej

      Po przeanalizowaniu strony powyższymi narzędziami można przejść do kolejnego etapu, jakim jest poprawienie szybkości ładowania się witryny. Wykonanie części z poniższych porad pozwoli usprawnić stronę nawet o kilkadziesiąt procent.

      Hosting

      Oczywistym i najważniejszym elementem strony internetowej jest jej hosting. Powinien być sprawdzony i profesjonalny, a przy tym płatny. Niestety darmowe przestrzenie serwerowe są powolne i zazwyczaj nie działają poprawnie.

      Wybierając hosting, warto zwrócić uwagę na kilka kryteriów, które powinien spełniać:

      • darmowe generowanie certyfikatu SSL (np. Let’s Encrypt)
      • obsługa wersji PHP 8.0 lub wyższej
      • obsługa kompresji GZIP
      • działanie serwerów na dyskach SSD

      Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, żeby w wybranej firmie hostingowej obowiązywał protokół HTTP/2.

      Kompresja obrazów

      Każda strona internetowa ma szatę graficzną, a wiele z nich zawiera dodatkowe obrazy (w szczególności sklepy internetowe). Często jednak zamieszczone na stronie zdjęcia są źle zoptymalizowane i zajmują za dużo miejsca. Już nawet plik o wielkości 2 MB może spowolnić stronę, a jeśli jest więcej takich obrazów, to witryna z pewnością zostanie przeciążona.

      Optymalizacja obrazów nie jest skomplikowana i zawsze warto o nią zadbać. Wystarczy do tego darmowy program IrfanView, który posiada wiele opcji modyfikowania obrazu, w tym właśnie kompresja skutkująca zmniejszeniem wagi obrazu.

      Usunięcie zbędnych elementów

      Ten element jest bezpośrednio połączony z UX (ang. user experience). Nadmierna ilość wyskakujących okienek, reklam i innych banerów nie tylko spowalnia stronę internetową, ale również negatywnie wpływa na doświadczenia użytkownika (klienta).

      Na stronie powinny zostać jedynie te elementy, które są niezbędne. Może to być jedno wyskakujące okienko z zachętą do zapisania się do newslettera i kilka reklam rozmieszczonych po bokach strony, ale nie można przesadzić. Wszystko, co może drażnić użytkownika, powinno zostać usunięte ze strony.

      Aktualizacje i wtyczki

      Wszystkie używane wtyczki i motywy powinny być regularnie aktualizowane. Zaniedbanie tej czynności może prowadzić do:

      • spowolnienia wczytywania strony internetowej
      • poważnych problemów z funkcjonowaniem strony
      • ataków hakerskich

      Jeśli jakaś wtyczka nie jest używana, to dobrze jest ją usunąć, żeby nie zajmowała miejsca i nie spowalniała strony.

      Zmniejszenie zużycia serwera

      Treści i motywy znajdujące się na stronie są wczytywane przy każdym odwiedzeniu witryny przez użytkownika. Przetworzenie tych danych przez serwer zużywa dużą część zasobów i spowalnia proces wczytywania się strony. Żeby temu zaradzić, wystarczy włączyć wspomnianą wyżej funkcję GZIP. Służy ona do skompresowania zasobów na serwerze, a tym samym gwarantuje szybsze wczytywanie się strony internetowej. Niektóre firmy hostingowe mają ją domyślnie włączoną, ale czasem trzeba zrobić to ręcznie.

      Zarządzanie treścią

      Wiele motywów graficznych, gifów, animacji i szablonów wygląda bardzo ładnie, ale jest niepraktyczna. Nadmierna ilość takich rzeczy lub zbyt wymagające pliki spowalniają stronę internetową.

      Wybierając szablon na stronę, dobrze jest kierować się opiniami innych użytkowników. Zdarzają się również sytuacje, że szablon został źle zakodowany przez twórcę, przez co nie działa poprawnie. Korzystanie z takich rzeczy jest nie tylko uciążliwe, ale również zniechęca potencjalnych klientów.