+48 502-653-707 biuro@inter-web.pl

   Co to jest CMS i do czego służy?

   O CMS słyszała chyba każda osoba, planująca zbudować stronę internetową. Robiąc rozeznanie wśród dostępnych technik, a także analizując oferty firm zajmujących się usługą jaką jest tworzenie stron www, można w nich przeczytać że zostanie ona zbudowana na CMS-ie. Co to takiego?

   Czym jest system CMS?

   Skrót CMS pochodzi od angielskiej nazwy Content Management System, czyli w przełożeniu na język polski system do zarządzania treścią. Jest to platforma umożliwiająca prowadzenie i administrowanie strony z poziomu dedykowanego panelu, bez potrzeby znajomości języków programowania i kodowania. CMS jest wygodnym rozwiązaniem dla każdego, kto chce samodzielnie zajmować się stroną www, regularnie ją aktualizować lub powierzyć to zadanie osobie bez zaawansowanego przygotowania informatycznego.

    

   czym jest cms

   Jakie zalety ma system CMS?

   Jeżeli nie jesteście przekonani do tego, aby wybrać stronę internetową zbudowaną na CMS, warto zapoznać się z listą największych zalet tego rozwiązania.

   1. Wygoda i prostota – do tej pory mogło się wydawać, że obsługa strony internetowej wymaga przynajmniej znajomości HTML i PHP. Owszem, znajomość podstaw tych dwóch rzeczy zawsze się przydaje, ale nie jest wymagana do obsługi strony www na CMS. Zarządzanie taką stroną, czyli edytowanie treści, dodawanie nowych podstron, publikacja mediów i zmiany wielu ustawień odbywają się z poziomu interfejsu graficznego. Działa to podobnie jak edytor tekstowy – użytkownik ma do dyspozycji intuicyjne przyciski, narzędzia, opisy i wyjaśnienia.
   2. Wysoka dostępność – bardzo dużą zaletą systemów CMS jest ich dostępność. Są to narzędzia online, do których mamy dostęp z każdego miejsca na świecie. Oznacza to możliwość administrowania stroną gdziekolwiek jesteś na świecie. Wystarczy zalogować się przy pomocy przeglądarki do panelu CMS i masz dostęp do wszystkich narzędzi. Jest to szczególnie przydatne rozwiązanie dla osób samodzielnie zajmujących się firmą i stroną. Możesz obsługiwać zamówienia od klientów również wtedy, kiedy przebywasz na wakacjach lub w podróży służbowej.
   3. Wsparcie techniczne – największe i najpopularniejsze systemy CMS są projektami open source. Są to projekty bezpłatne, z których można korzystać do celów prywatnych i komercyjnych. Projekty te zrzeszają wokół siebie liczne grono użytkowników i developerów, nieustannie pracujących nad udoskonalaniem narzędzia i poprawą bezpieczeństwa korzystania z niego.
   rodzaje systemów cms

   Sprawdź jakim CMS wybrać?

   Chcesz mieć własną stronę, która będzie funkcjonalna, bezpieczna, szybka, ładna, a do tego będziesz mógł się zajmować nią samodzielnie lub powierzyć to zadanie pracownikowi? CMS jest zatem najlepszym rozwiązaniem.

   Wordpress

   WP jest chyba największym i najpopularniejszym na świecie system CMS. Został stworzony jako platforma blogowa, ale za sprawą dużej popularności, szybko przekwalifikował się na potężny system CMS do tworzenia stron internetowych. Dziś oferuje nieskończenie wiele możliwości budowania stron – od małych i funkcjonalnych wizytówek, poprzez rozbudowane serwisy www, aż po sklepy internetowe. Jego niewątpliwą zaletą jest olbrzymie wsparcie, duża liczba dodatków, a także miliony użytkowników i firm, które oferują tworzenie stron w WordPress. Zapewnia mu to ciągły rozwój i doskonalenie istniejących opcji. Zobacz także nasz artykuł o tym co to jest wordpress.

   Joomla!

   CMS porównywalny do WordPressa, z tym że nieco mniej popularny w Polsce. Oferuje równie duży wybór opcji, dodatków i zapewnia mnóstwo możliwości tworzenia ciekawych stron. Obiektywnie porównując, Joomla! Jest nieco trudniejsza w obsłudze, nie należy się jednak tego obawiać, z uwagi na dużą liczbę materiałów edukacyjnych i poradników, dostępnych również w języku polskim.

   Drupal

   Trzeci, a zarazem najbardziej zaawansowany system CMS. Decydując się na jego stosowanie, warto posiadać przynajmniej podstawową wiedzę z zakresu HTML i PHP, która na pewno usprawni korzystanie z dostępnych rozwiązań i rozbudowanego panelu administracyjnego.

   Podsumowując, szukając CMS dla prostej strony lub nawet nieskomplikowanego sklepu internetowego do kilkudziesięciu produktów, naszym zdaniem najlepszym wyborem będzie tworzenie strony w WordPress. Chcąc mieć na stronie większą ilość zaawansowanych opcji, należałoby sięgnąć po Joomle! Lub Drupal.