+48 502-653-707 biuro@inter-web.pl

      Co to jest CMS i do czego służy?

      O CMS słyszała chyba każda osoba, planująca zbudować stronę internetową. Robiąc rozeznanie wśród dostępnych technik, a także analizując oferty firm zajmujących się usługą jaką jest tworzenie stron www, można w nich przeczytać że zostanie ona zbudowana na CMS-ie. Co to takiego?

      Czym jest system CMS?

      Skrót CMS pochodzi od angielskiej nazwy Content Management System, czyli w przełożeniu na język polski system do zarządzania treścią. Jest to platforma umożliwiająca prowadzenie i administrowanie strony z poziomu dedykowanego panelu, bez potrzeby znajomości języków programowania i kodowania. CMS jest wygodnym rozwiązaniem dla każdego, kto chce samodzielnie zajmować się stroną www, regularnie ją aktualizować lub powierzyć to zadanie osobie bez zaawansowanego przygotowania informatycznego.

       

      czym jest cms

      Rodzaje systemów zarządzania treścią

      Istnieją trzy rodzaje systemów zarządzania treścią w oparciu o sposób ich hostowania: 

      • System zarządzania treścią on-premise: System CMS on-premise jest instalowany na własnym komputerze lub serwerze. Aby korzystać z tego typu CMS, musisz mieć hosting. Ta opcja jest kosztowna i wymaga wiedzy technicznej do skonfigurowania i utrzymania. 
      • System zarządzania treścią w chmurze: CMS oparty na chmurze jest hostowany w zdalnym serwerze. Nie musisz się martwić o hosting lub konfigurację CMS, ponieważ dostawca usługi zajmuje się tym. Systemy CMS w chmurze są tanie, łatwe do skonfigurowania i wymagają niewielkiej lub żadnej wiedzy technicznej. Systemy zarządzania treścią w chmurze są również łatwe w użyciu i świetnie nadają się dla początkujących użytkowników, którzy dopiero zaczynają korzystać z CMS-ów.
      • Hybrydowy system zarządzania treścią: Hybrydowy CMS to mieszanka systemu CMS on-premise i opartego na chmurze. Oferuje to, co najlepsze z obu światów, łącząc korzyści z CMS on-premise i cloud-based.

      Jakie zalety ma system CMS?

      Jeżeli nie jesteście przekonani do tego, aby wybrać stronę internetową zbudowaną na CMS, warto zapoznać się z listą największych zalet tego rozwiązania.

      1. Wygoda i prostota – do tej pory mogło się wydawać, że obsługa strony internetowej wymaga przynajmniej znajomości HTML i PHP. Owszem, znajomość podstaw tych dwóch rzeczy zawsze się przydaje, ale nie jest wymagana do obsługi strony www na CMS. Zarządzanie taką stroną, czyli edytowanie treści, dodawanie nowych podstron, publikacja mediów i zmiany wielu ustawień odbywają się z poziomu interfejsu graficznego. Działa to podobnie jak edytor tekstowy – użytkownik ma do dyspozycji intuicyjne przyciski, narzędzia, opisy i wyjaśnienia.
      2. Wysoka dostępność – bardzo dużą zaletą systemów CMS jest ich dostępność. Są to narzędzia online, do których mamy dostęp z każdego miejsca na świecie. Oznacza to możliwość administrowania stroną gdziekolwiek jesteś na świecie. Wystarczy zalogować się przy pomocy przeglądarki do panelu CMS i masz dostęp do wszystkich narzędzi. Jest to szczególnie przydatne rozwiązanie dla osób samodzielnie zajmujących się firmą i stroną. Możesz obsługiwać zamówienia od klientów również wtedy, kiedy przebywasz na wakacjach lub w podróży służbowej.
      3. Wsparcie techniczne – największe i najpopularniejsze systemy CMS są projektami open source. Są to projekty bezpłatne, z których można korzystać do celów prywatnych i komercyjnych. Projekty te zrzeszają wokół siebie liczne grono użytkowników i developerów, nieustannie pracujących nad udoskonalaniem narzędzia i poprawą bezpieczeństwa korzystania z niego.
      rodzaje systemów cms

      Sprawdź jakim CMS wybrać?

      Chcesz mieć własną stronę, która będzie funkcjonalna, bezpieczna, szybka, ładna, a do tego będziesz mógł się zajmować nią samodzielnie lub powierzyć to zadanie pracownikowi? CMS jest zatem najlepszym rozwiązaniem.

      Wordpress

      WP jest chyba największym i najpopularniejszym na świecie system CMS. Został stworzony jako platforma blogowa, ale za sprawą dużej popularności, szybko przekwalifikował się na potężny system CMS do tworzenia stron internetowych. Dziś oferuje nieskończenie wiele możliwości budowania stron – od małych i funkcjonalnych wizytówek, poprzez rozbudowane serwisy www, aż po sklepy internetowe. Jego niewątpliwą zaletą jest olbrzymie wsparcie, duża liczba dodatków, a także miliony użytkowników i firm, które oferują tworzenie stron w WordPress. Zapewnia mu to ciągły rozwój i doskonalenie istniejących opcji. Zobacz także nasz artykuł o tym co to jest wordpress.

      Joomla!

      CMS porównywalny do WordPressa, z tym że nieco mniej popularny w Polsce. Oferuje równie duży wybór opcji, dodatków i zapewnia mnóstwo możliwości tworzenia ciekawych stron. Obiektywnie porównując, Joomla! Jest nieco trudniejsza w obsłudze, nie należy się jednak tego obawiać, z uwagi na dużą liczbę materiałów edukacyjnych i poradników, dostępnych również w języku polskim.

      Drupal

      Trzeci, a zarazem najbardziej zaawansowany system CMS. Decydując się na jego stosowanie, warto posiadać przynajmniej podstawową wiedzę z zakresu HTML i PHP, która na pewno usprawni korzystanie z dostępnych rozwiązań i rozbudowanego panelu administracyjnego.

      Bezpieczeństwo systemów zarządzania treścią

      CMS jest podatny na cyberataki, jeśli nie jest odpowiednio skonfigurowany. Aby być po bezpiecznej stronie, upewnij się, że Twój CMS ma najnowsze poprawki bezpieczeństwa i jest regularnie aktualizowany. Dobry CMS będzie miał silną konfigurację zabezpieczeń. Upewnij się, że zmieniłeś domyślną nazwę użytkownika i hasło administratora. Zmień je na coś, co znasz tylko Ty i użyj silnego hasła. Możesz również zainstalować wtyczkę bezpieczeństwa, aby zwiększyć bezpieczeństwo swojej strony.

      Konfigurowanie i używanie systemu zarządzania treścią

      Zanim zaczniesz używać CMS, upewnij się, że znasz jego interfejs. Dostawcy systemów CMS zazwyczaj oferują przewodniki użytkownika i samouczki, które pomogą Ci rozpocząć pracę. Zanim zaczniesz korzystać z systemu CMS, upewnij się, że zainstalowałeś go na swojej stronie. Będziesz musiał również zainstalować wszelkie wtyczki, których wymaga CMS. Pamiętaj, że instalacja systemu CMS może wymagać pewnej wiedzy z zakresu kodowania. Po zainstalowaniu CMS, utwórz konto użytkownika i zacznij dodawać i aktualizować treść. Możesz używać CMS do dodawania i edytowania stron swojej witryny. Możesz również dodawać posty, obrazy i filmy.

      Najlepsze praktyki korzystania z systemu zarządzania treścią

      Kiedy już zdecydujesz się na system CMS, będziesz musiał wybrać hosta dla swojego CMS-a. Oto kilka rzeczy, o których warto pamiętać przy wyborze hosta dla swojego CMS-a:

      • Lokalizacja hostingu: Gdzie znajduje się Twój host? Jeśli host znajduje się w Twoim kraju, łatwiej będzie Ci się z nim skontaktować w razie problemów. Hosty, które znajdują się w tym samym kraju co Ty są zazwyczaj tańsze.
      • Niezawodność hostingu: Wybierz gospodarza, który oferuje niezawodne usługi hostingowe. Możesz sprawdzić różne witryny z recenzjami, aby zobaczyć, które hosty są niezawodne, a które nie.
      • Funkcje hostingu: Czy host oferuje funkcje takie jak automatyczne kopie zapasowe, opcje bezpieczeństwa, równoważenie obciążenia i certyfikaty SSL? Te funkcje mogą pomóc chronić Twój CMS i Twoje dane.

      Wsparcie dla systemów zarządzania treścią

      Zanim zdecydujesz się na użycie konkretnego CMS, powinieneś sprawdzić, czy dostawca CMS oferuje wsparcie dla tego systemu. Jeśli nie, będziesz musiał skontaktować się bezpośrednio z twórcą systemu CMS. Wsparcie, jakie otrzymasz od dostawcy systemu CMS, określi, jak łatwo będzie Ci z niego korzystać. Dobry dostawca CMS zaoferuje Ci wsparcie 24/7. Możesz łatwo skontaktować się z nim poprzez e-mail, telefon lub czat na żywo, jeśli napotkasz jakiekolwiek problemy podczas korzystania z CMS. Dobry CMS będzie miał przyjazny dla użytkownika interfejs. CMS powinien być łatwy w użyciu i powinien pozwalać Ci na zrobienie tego, co chcesz zrobić. CMS powinien również posiadać dobrą dokumentację i FAQ, które pomogą Ci szybko skonfigurować Twoją stronę.

      Podsumowując, szukając CMS dla prostej strony lub nawet nieskomplikowanego sklepu internetowego do kilkudziesięciu produktów, naszym zdaniem najlepszym wyborem będzie tworzenie strony w WordPress. Chcąc mieć na stronie większą ilość zaawansowanych opcji, należałoby sięgnąć po Joomle! Lub Drupal.