+48 502-653-707 biuro@inter-web.pl

      Front-end, Back-end i Full-Stack – czym się różnią?

      Przeglądając ogłoszenia o pracy, często można trafić na oferty zatrudnienia na stanowiskach front end, back end oraz full stack. Co te wszystkie tytułu oznaczają? Czym powinna zajmować się osoba zatrudniona na takim stanowisku oraz jakie umiejętności musi mieć? Postanowiliśmy to dla Was wyjaśnić.

      Co to jest frontend?

      Osoba pracująca jako front end-owiec, będzie miała za zadanie opracowywanie strony www pod kątem tego, co widzi jej użytkownik. Jest to zatem zewnętrzna powłoka strony www – forma graficzna, sposób działania, user experience, funkcjonalności, a nawet dobór kolorów.

      To z czym mamy do czynienia, kiedy wchodzimy na wybraną stronę www, to właśnie front end. Można to porównać do samochodu, a właściwie jego karoserii i wnętrza. Kierowca właśnie z tymi elementami ma największy kontakt przez najdłużsy czas. Tym również jest front end. To z front endem mają każdego dnia do czynienia użytkownicy stron.

      front end developer

      Jakie umiejętności powinien posiadać front endowiec?

      Przede wszystkim muszą być mu znane wszelkiego rodzaju języki kodowania stron www, takie jak html, php, css i wiele innych. Wiedza i umiejętności te są potrzebne, aby sprawnie tworzyć strony internetowe i nadawać im zaprojektowaną formę i kształt.

      Co to jest back-end?

      Aby strona działała prawidłowo, nie wystarczy tylko ładny layout. To pod nim kryje się cały silnik strony internetowej. Składa się na niego baza danych – jedna lub więcej, a także wszelkiego rodzaju skrypt, programy www i interfejsy programistyczne, w skrócie API. To wszystko musi ze sobą współgrać i sprawnie się komunikować, dzięki czemu wymiana danych jest szybka i niezakłócona, tak samo również powinna działać strona www.

      Co powinien umieć backend developer?

      Backend to w głównej mierze programowanie. Niezbędna jest zatem wszechstronna wiedza z tego zakresu, a także praktyczne umiejętności posługiwania się jednym lub kilkoma językami programowania – od PHP, poprzez SQL, skończywszy na Pythonie. Praca na stanowisku back end polega na rozwiązywaniu wielu skomplikowanych problemów i zagadnień. Do sprawnego wykonywania takiej pracy niezbędny jest szybki, analityczny umysł, a także odporność na stres. Praca na stanowisku back end bardzo często wiąże się bowiem z pracą pod presją czasu. Goniące terminy oddania projektu, poprawki wprowadzane w ostatniej chwili lub ujawnione niespodziewanie błędy, które muszą zostać usunięte przed opublikowaniem strony lub jej zaprezentowaniem klientowi.

      web developer w pracy

      Co to jest full stack?

      zdjęcie fullstack developer w pracy

      Stanowisko o wdzięcznej nazwie full stack łączy w sobie obowiązki dwóch wyżej wymienionych. Osoba, która pracuje jako full stack, jednocześnie powinna być front end-owcem, jak również back end-owcem. Jak to wygląda w praktyce? Czy trudno jest znaleźć osoby z takimi kwalifikacjami? Owszem, jest to o tyle trudne, że większość osób koncentruje się tylko na jednym zagadnieniu. Zakłada że chce robić frontend lub backend i w tym kierunku zdobywa umiejętności i doświadczenie.

      Nauka obu zajęć jest bardziej wymagająca i czasochłonna, przez co decydują się na nią nieliczni. Mogą oni jednak liczyć na wiele korzyści. Jedna z największych zalet, która czeka na dobrego full stacka, to bardzo wysokie zarobki. Osoba taka może również pracować samodzielnie, mając pełną kontrolę nad projektem. Znacząco ułatwia to i przyspiesza realizację projektów.

      Dzięki nabytej w ten sposób samodzielności, full stackowcy bardzo często decydują się na otworzenie własnej firmy. Pracują wówczas jako freelancerzy lub po czasie zatrudniają pracowników, delegując im wybrane obowiązki. W ten sposób ich zarobki mogą rosnąć jeszcze bardziej.

      Zarobki – front end, back end i full stack

      U podstaw wyboru zawodu najczęściej stoją korzyści finansowe łączące się z nim. Ile będziemy mogli zarabiać na każdym stanowisku, czyli jako front end developer, back end developer oraz full stack? Nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem to, że widełki w tych zawodach są naprawdę bardzo szeroki. Od czego zależą?

      Co wpływa na wysokość zarobków?

      • Doświadczenie – im dłużej pracujemy na danym stanowisku, tym większe nasze doświadczenie i umiejętności. W ślad za tym podążają również zarobki. Nieprzypadkowo na każdym stanowisku jest jeszcze podziała na junior i senior, co zależy właśnie od stażu.
      • Portfolio – ważne jest aby już na samym początku wysoko zawiesić poprzeczkę. Wówczas łatwiej będzie nam znajdować pracę, której zarobki będą dla nas satysfakcjonujące. Dbając od początku o swoje portfolio, zdobywamy zaufanie przyszłych pracodawców i
        przekonujemy ich do tego, aby powierzyli nam pracę i dali satysfakcjonujące zarobki.
      • Zakres obowiązków – front end i back end mają podobne zarobki? To zależy od pracodawcy. Zwykle jednak back end developer osiąga większe zarobki, co wynika z konieczności opanowania przez niego większej liczby umiejętności i bardziej analitycznej pracy, którą ma do wykonania. Jeśli jednak chcesz zarabiać naprawdę dużo, warto zostać full stackiem. Będziesz jednoosobowo odpowiadał za cały projekt, co daje ci wyraźną możliwość zarabiania dużych pieniędzy. Stanie się to jeszcze bardziej realne wtedy, jeśli zaczniesz działać na własną rękę i otworzysz swoją firmę. Cały zysk z każdego projektu będzie tylko dla ciebie, nie będziesz musiał się nim dzielić z innymi osobami.