+48 502-653-707 biuro@inter-web.pl

   Co to jest CMS WordPress?

   O WordPressie słyszała chyba każda osoba, która choć trochę interesuje się tematem jakim jest tworzenie stron internetowych lub zarządzaniem nimi. Dla formalności warto jednak przypomnieć co to jest WordPress. Jest to obecnie jeden z najpopularniejszych na świecie CMS-ów, czyli oprogramowanie online do tworzenia stron internetowych. Nie zawsze tak było. Historia WordPressa jest bardzo ciekawa i sięga do roku 2003. To właśnie wtedy pojawiło się 1 wydanie WP, które z założenia miało być prostym oprogramowaniem do tworzenia osobistych blogów.

   WordPress – co to jest i dlaczego jest taki popularny?

   Przez prawie 20 lat wiele się zmieniło w świecie WWW. Nowe standardy tworzenia stron internetowych, nowe oczekiwania użytkowników oraz nowe możliwości. To wszystko wymusiło na twórcach WordPressa zmianę filozofii rozwoju swojego dzieła.

   Z narzędzia dedykowanego indywidualnym twórcom webowym, WordPress zamienił się w potężne narzędzie do tworzenia stron www, z którego korzystają największe firmy na całym świecie.

   czym jest wordpress
   WordPress to nic innego jak tylko CMS. System do zarządzania stronami www, a także do ich tworzenia. Instalacja WordPressa na serwerze jest banalnie prosta, podobnie jak późniejsza konfiguracja. Również osoba nie mająca większego doświadczenia w tego typu sprawach, bez problemu sobie z tym poradzi.

   Jedyne o czym należy pamiętać, to posiadanie dostępu do serwera FTP, a także znajomość haseł baz danych, która jest konieczna do stworzenia osobistej bazy dla instalacji WordPress.

   Co oferuje WordPress?

   Przegląd możliwości WordPressa to bardzo długa przygoda, podczas której nie zabraknie ciekawych faktów.

   • Bezpłatne oprogramowanie – osoby pytające co to jest WordPress zwykle są mocno zaskoczone, kiedy dowiadują się że jest to bezpłatne oprogramowanie, które może być wykorzystywane w celach komercyjnych. Co to w praktyce oznacza? Można wykorzystywać WP do tworzenia stron internetowych, które są wykonywane odpłatnie dla klientów. WordPress jest tak popularny, że prawie każda agencja i każdy freelancer ma w swoim portfolio przynajmniej kilka realizacji stron www, opartych właśnie na silniku WordPressa. W wersji podstawowej, tzw. czystej, WordPress nie oferuje zbyt wielu możliwości tworzenia ciekawych stron. To wszystko się zmienia kiedy zerkniemy do biblioteki WP, w której znajduje się blisko 55 tysięcy rozszerzeń i motywów. Można je łatwo dodawać do strony, szybko zmieniając jej wygląd.
   • Społeczność WordPress – WP to coś więcej niż tylko kolejny internetowy projekt open source. To wielomilionowa, globalna społeczność, która zjednoczyła się wokół tego oprogramowania. Użytkownicy biorą czynny udział w rozwoju WordPressa, doskonaleniu go, a także tworzeniu dedykowanych dla niego dodatków. W ten właśnie sposób powstał znakomity dodatek WooCommerce, pozwalający wykorzystać WordPress do zbudowania w pełni funkcjonalnego sklepu internetowego. Społeczność WordPress służy również wieloma poradami i chętnie pomaga w rozwiązywaniu problemów.
   • Dodatki – co to jest WordPress repozytorium? Jest to olbrzymia baza wiedzy i dodatków, z której można za darmo czerpać garściami. Znajdują się tam setki wtyczek, motywów i innych pluginów, pozwalających zmienić wygląd strony, a także dodać jej wiele przydatnych funkcjonalności. Repozytorium WordPress to jedna z tych rzeczy, która stanowi o niewątpliwej przewadze tego CMS nad konkurencją. Nieustannie rozwijane oprogramowanie przyciąga zarówno początkujących adeptów tworzenia stron www, jak i doświadczonych deweloperów.

   Czy WordPress jest bezpieczny? Co to w ogólne znaczy?

   Pomimo tak wielu superlatyw na temat WP, nie wszyscy go kochają. Oprogramowanie to ma również całkiem spore grono przeciwników. Dlaczego są oni sceptyczni wobec WP? Głównym powodem są zarzuty dotyczące poziomu bezpieczeństwa. A jak jest w rzeczywistości? WordPress oferuje zbliżony, jeśli nawet nie wyższy poziom bezpieczeństwa jak inne CMS.

   W rzeczywistości bezpieczeństwo witryny oraz bazy danych zależy głównie od użytkownika, jak i administratora. Regularne aktualizacje WP, instalowanie wyłącznie sprawdzonych i godnych zaufania dodatków, a także spójna polityka ochrony danych, mocne hasła i edukowanie w zakresie cyber zagrożeń. Stosując się do tych zaleceń, każda strona www stworzona na WordPressie będzie bezpieczna.

   bezpieczeństwo wordpress

   Regularne aktualizacje systemu WordPress gwarantują jego stabilność i bezpieczeństwo

   Dlaczego warto korzystać z WordPressa?

   Mamy teraz nadzieję że już wiesz co to jest WordPress i sam się przekonasz, czy warto z niego korzystać. Oprogramowanie to posiada wiele zalet, które szczególnie docenią osoby zajmujące się komercyjnym tworzeniem stron dla firm. Jedna z wielu zalet oferowanych przez WordPress, to prosty i intuicyjny w obsłudze panel administratora. Pozwala on szybko nauczyć się obsługi strony www, tak aby samodzielnie dodawać do niej nowe posty, podstrony, treści, multimedia, a także edytować lub usuwać istniejące.

   Klienci wielu agencji życzą sobie stworzenie strony internetowej, którą będą mogli sami prowadzić. Wybór WordPress jest wówczas oczywistą decyzją, mającą na celu dobro i zadowolenie swoich klientów, a także zaoferowanie im rozsądnej ceny za wykonanie strony.