Planując zamówienie strony internetowej lub jej instalację w danym środowisku, na pewno spotkaliście się z określeniem hosting i serwer. Czy jednak zastanawialiście się się nad tym co to dokładnie jest i jak działa? Czy koniecznie potrzebny jest Wam hosting lub serwer aby strona mogła działać, a jeśli tak, to którą z tych opcji wybrać?
Zawartość artykułu
Do czego potrzebny jest hosting i serwer?
Aby jakakolwiek strona internetowa mogła prawidłowo działać, a zatem być wyświetlana na urządzeniach podłączonych do internetu, musi się tam znaleźć. Do tego potrzebny jest właśnie hosting i serwer.
Można je porównać do wirtualnego miejsca parkingowego, na którym zostanie zaparkowana Twoja strona wraz z domeną. To po wpisaniu jej adresu do paska przeglądarki wyświetli się strona www. Jednak idźmy krok dalej i przekonajmy się o najważniejszych różnicach pomiędzy hostingiem i serwerem.
Zrzut ekranu z panelu cPanel – popularnego oprogramowania pozwalającego na administrację serwerem przez przeglądarkę WWW.
Serwer – co to jest?
Posługując się nadal porównaniami, serwer jest takim właśnie parkingiem dla samochodów, którymi są różnego rodzaju strony www. Serwer to fizyczne urządzenie wyposażone w szybki dysk oraz niezbędne oprogramowanie, zapewniające bezpieczną pracę w sieci i ochronę przed atakami lub utratą danych. Jest to zatem bardzo dobrze strzeżony parking, na którym może zaparkować wiele samochodów – stron www lub jeden bądź kilka dużych maszyn, potrzebujących więcej miejsca. I do tego właśnie służy serwer. Firmy i osoby, które decydują się wykupić serwer potrzebują zazwyczaj bardzo dużej ilości miejsca i wysokiej mocy obliczeniowej procesora, aby ich strona mogła sprawnie funkcjonować.
Dedykowane serwery pozwalają umieścić na nich serwisy internetowe o wysokich wymaganiach – takie, które mają dużą ilość wyświetleń, użytkowników lub z których pobiera się dane. Aby użytkownicy mogli jednocześnie korzystać z tej strony, potrzebują odpowiednio dużej mocy. Jest w stanie zapewnić ją serwer. Dedykowane serwery wymagają stałej opieki administratora.
Może ją sprawować klient lub zlecić tę usługę pracownikowi firmy hostingowej, który będzie czuwać nad prawidłową pracą serwera i wykonywał będzie na nim wszystkie prace konserwacyjne. To co wyróżnia serwer to to, że żaden inny klient nie będzie mieć do niego dostępu. Jest to zatem niezwykle korzystne i bezpieczne rozwiązanie, polecane firmom prowadzącym sklepy internetowe lub w inny sposób przetwarzające dane swoich klientów.
Dedykowany serwer jest rozwiązaniem doskonałym dla dużych portali czy serwisów internetowych lecz wymaga dużej wiedzy o ich administracji.
Co to jest hosting i do czego służy?
Kiedy już wiemy że serwer jest dużym parkingiem, który można mieć na wyłączność, to czym zatem jest hosting? Oczywiście jest to jedno miejsce parkingowe, na którym parkuje samochód, czyli Twoja strona internetowa. Większość z nas nie potrzebuje na co dzień korzystać z całego parkingu. Wystarcza nam po jednym miejscu parkingowym dla samochodu osobowego. Tak również jest z serwerami na klasyczne strony dla firm.
Infografika przedstawiająca schemat działania hostingu strony internetowej
Wykupując jeden hosting, otrzymujemy wirtualną przestrzeń na serwerze, którą możemy dowolnie dysponować, czyli wgrywać tam tyle stron, ile jest konieczne i na ile pozwala nam przydział. Dodatkowo do hostingu www mogą być przypisane dodatkowe funkcjonalności, takie jak bazy danych, konta e-mail i wiele innych. Modyfikowanie ustawień odbywa się wyłącznie w ramach swojego konta hostingowego, których na takim serwerze może być nawet kilkaset, zależnie od jego wydajności.
Nadzorem nad pracą całego serwera zajmuje się administrator z ramienia właściciela. Klientowi wykupującemu hosting odpada zatem wiele kosztów związanych z samodzielnym zarządzaniem serwerem, którego zasoby nie byłyby odpowiednio wykorzystane.
Dla kogo hosting, a dla kogo serwer?
Skoro już znamy różnice pomiędzy serwerem a hostingiem, trzeba teraz odpowiedzieć sobie na pytanie, dla kogo która opcja będzie korzystniejsza?
Hosting - dla większości użytkowników - wygoda i prostota obsługi
Popularne strony firmowe, wizytówki, prezentacje ofert, strony landing page – z powodzeniem mogą być obsługiwane przez konta hostingowe na szybkich i wydajnych serwerach SSD. Jeżeli nie spodziewamy się tysięcy wyświetleń dziennie, nie zamierzamy tam udostępniać dużych plików do pobrania ani nie przechowujemy na serwerach cennych danych osobowych klientów, nie ma konieczności sięgania po serwer www.
Serwer - dla wymagających klientów
Kiedy powinniśmy się zdecydować na serwer? Przede wszystkim wtedy, kiedy mamy w planach budowę dużej strony www lub serwisu, który jednocześnie ma obsłużyć setki lub tysiące użytkowników. Dodatkowo serwery są przydatne firmom, które same zajmują się tworzeniem stron www – wówczas takie serwery nazywają się produkcyjnymi i mogą mieć wydzielone konta – na strony będące w trakcie przygotowania dla klientów, jak również te, które zostały już dla nich ukończone.
Ile kosztuje hosting, a ile serwer?
Z jakimi wydatkami trzeba się liczyć, chcąc wykupić hosting dla swojej strony www, a ile zapłacimy za dedykowany serwer? Pod tym względem różnice są naprawdę olbrzymie. Zależnie od oferty, którą wybierzemy, za roczny hosting zapłacimy od 100 do 500 złotych. W ramach tej oferty można liczyć na różną konfigurację i opcje, jednak oferty te łączy kilka wspólnych rzeczy – dedykowane są do obsługi stron www o określonej wielkości.
W przypadku przekroczenia narzuconych na hosting limitów, strona po prostu przestanie działać. Co może wtedy zrobić jej właściciel? Zwiększyć parametry swojego konta hostingowego, a jeśli nie jest to już możliwe, wykupić serwer dedykowany. W tym przypadku należy przygotować się na znacznie większe wydatki.
Koszt rocznego wynajęcia serwera liczony jest w tysiącach złotych. Szczegółowa cena również zależy od wielu parametrów jego pracy – pamięci RAM, pojemności, szybkości procesora, technologii w jakiej pracuje, a także zastosowanych w nim zabezpieczeń. Ponadto do kosztu dzierżawy wliczyć trzeba wynagrodzenie za administrowanie serwerem.
Ze względu na koszta, serwery www wykorzystywane są do komercyjnych przedsięwzięć, mających generować zyski, np. wspomnianych wyżej sklepów internetowych lub serwisów informacyjnych. Jeżeli potrzebują Państwo pomocy przy wyborze oferty hostingu lub serwera odpowiedniej dla swoich potrzeb, serdecznie zapraszamy do kontaktu – zapewnimy fachową pomoc.