+48 502-653-707 biuro@inter-web.pl

   Czym jest CMS Joomla – jakie są zalety i wady tego CMS?

   Joomla jest jednym z wielu istniejących na świecie systemów zarządzania treściami na stronach internetowych. Jest jednak kilka rzeczy, które pozwalają odróżnić Joomle od konkurencji. Jedna z nich to popularność – niestety malejąca. Dlaczego Joomla jest systemem, który dzieli podium najpopularniejszych systemów CMS wraz z WordPress i Drupal? Tego dowiesz się w tym artykule.

   Co to jest Joomla?

   To jeden z najbardziej popularnych na świecie systemów CMS. Szacuje się że przy pomocy Joomla powstało kilkadziesiąt milionów stron internetowych, co daje mu 3% udział w rynku CMS.

   Część z tych stron zginęła w czeluściach internetu, będąc trudno dostępnymi dla użytkowników, podczas gdy pozostała część tworzy firmowe strony www, serwisy informacyjne oraz strony www poświęcone edukacjom oraz projektom społecznym. Joomla to fantastyczne narzędzie, którego początki istnienia datuje się na rok 2005. W rzeczywistości Joomla to kontynuacja projektu Mambo, który umarł „śmiercią naturalną”.

   Popularność Joomla! na rynku CMS

   • Joomla! został pobrany 118 milionów razy
   • Ponad 2.5 miliona stron korzysta z tego systemu
   • Joomla to drugi najpopularniejszy system, dzieli 3,5% rynku.
   • Ponad 9% biznesowych witryn korzysta tego systemu
   • Joomla to ponad 400 wolontariuszy tworzących i rozwijających ten CMS

   Źródło: W3techs.com

   Czy Joomla to system idealny dla każdego typu witryn?

   Jak przystało na CMS, Joomla posiada wiele funkcjonalności i możliwości. Pierwsza i najważniejsza z nich to możliwość stworzenia strony www od podstaw, a także jej opublikowaniu w sieci, bez ręcznego kodowania treści. Podobnie jak WordPress, tak i Joomla dysponuje prostym w obsłudze kreatorem i instalatorem, który w kilku krokach pozwoli zainstalować stronę na serwerze. Kiedy to już się stanie i zalogujemy się do panelu admnistratora, uzyskamy dostęp do wielu funkcjonalności.

   Zalety CMS Joomla!

   P

   Wymaga niewielkiej wiedzy w zakresie web designu dzięki zaawansowanemu panelowi administratora.

   P

   Posiada funkcje optymalizacji witryny pod kątem SEO bez potrzeby instalacji dodatkowych rozszerzeń.

   P

   Wsparcie wielojęzyczności – tak jak opcje dot. SEO Joomla posiada również domyślnie zaimplementowane wsparcie dla obsługi wielu języków.

   P

   Idealny do budowy dużych portali oraz małych, informacyjnych stron internetowych dla firm.

   Wady CMS Joomla!

   O

   Joomla jest systemem bardziej skomplikowanym niż WordPress. Pierwsze zalogowanie do zaplecza administratora potrafi przytłoczyć ilością funkcji, z których w większości nie będziesz korzystać do budowy prostych witryn.

   O

   Kilkukrotnie mniejsze repozytorium rozszerzeń w porównaniu do WP. Mniejszy rynek daje mniej powodów do pracy dla developerów, aby tworzyć dodatki do Joomla. Wiele rozszerzeń i komponentów nie posiada darmowej wersji, która pozwoliłaby na ich przetestowanie.

   O

   Bardziej złożony system aktualizacji. Bardzo często nawet najpopularniejsze rozszerzenia mają problem, aby pozbawić aktualizację CMS konfliktów z nimi.

   Zaawansowany panel umożliwiający zarządzanie poziomem dostępu użytkowników

   Każdy CMS posiada panel administratora. To specjalny moduł strony www, do którego można się dostać tylko przez zalogowanie. Potrzebne jest do tego konto użytkownika z loginem i hasłem. Joomla pozwala tworzyć wiele kont użytkowników, którym można nadawać różne uprawnienia. Nie każdy użytkownik musi być administratorem , który posiada największe uprawnienia. Może dzięki temu dodawać i usuwać podstrony, jak również zmieniać parametry techniczne strony. Pozostali użytkownicy mogą mieć ograniczone prawa, adekwatne do pracy, którą muszą wykonać na stronie. Mogą np. tylko dodawać do niej treści, które zostaną opublikowane w procesie moderacji przez administratora strony internetowej.

   W odróżnieniu np. od WordPress nie musisz instalować dodatkowych systemów celem zarządzani poziomem dostępu nawet do konkretnego rozszerzenia czy komponentu. Jest to bardzo duża zaleta systemu, dzięki której możesz bardzo precyzyjnie dopasować poziom uprawnień użytkownika do jego faktycznych potrzeb.

   Panel administratora w najnowszej wersji systemu – Joomla 4.

   Czy Joomla jest bezpłatna?

   To jedno z najczęściej zadawanych pytań jeśli chodzi o wybór CMS dla swojej strony internetowej. Odpowiedź na to pytanie jest prosta – tak, Joomla jest bezpłatna. Jednak wiele rozszerzeń do tego CMS istnieje tylko w płatnej (często drogiej) wersji. Rozszerzenia bezpłatne często odstają jakościowo od wtyczek dla WP. Oczywiście istnieje wiele ustępstw dla tej teorii takich jak chociażby świetny system dla sklepów internetowych jakim jest VirtueMart.

   By jednak w pełni odkryć i docenić multum możliwości, które daje nam Joomla, konieczne jest zainwestowanie wielu godzin w poznanie jego funkcji i schematu działania. Pieniądze na pewno okażą się przydatne na zakup różnego rodzaju wtyczek, dodatków i szablonów, z którymi Joomla nabiera pełnej funkcjonalności. Pod tym względem trzeba przyznać największemu konkurentowi Joomli – WordPressowi przewagę.

   Dla kogo został stworzony Joomla?

   Inaczej niż w przypadku WordPress, Joomla od samego początku była rozwijana jako czysty CMS, dedykowany użytkownikom z dużymi potrzebami. Joomla ma ambicję być fundamentem do tworzenia rozbudowanych i skomplikowanych serwisów oraz dużych stron internetowych.

   Przykładem ciekawych projektów, które powstały na bazie Joomla w polskim internecie, jest np. strona skarbnicy narodowej lub producenta motoryzacyjnego – Peugeota.

   Podsumowując, jeśli szukasz prostego i bezpłatnego narzędzia, z którym stworzysz ładną i funkcjonalną stronę www, WordPress będzie dobrym wyborem. Jeśli stronie www stawiasz większe oczekiwania, musi ona spełniać rygorystyczne standardy i oferować wiele funkcjonalności, tworzenie stron w Joomla będzie nieco lepszym wyborem.

   responsywny szablon w joomla

   Reasumując – czy Joomla to skomplikowany system?

   Obsługa Joomli na pewno jest bardziej wymagająca niż WP. Znacznie większa liczba możliwości konfiguracji, wbudowanych narzędzi i funkcjonalności sprawia, że należy poświęcić proporcjonalnie więcej czasu aby poznać wszystkie możliwości tego CMS. Czy warto? Naszym zdaniem wszystko zależy od tego, do czego Joomla ma służyć w firmie. Jeśli ma to być narzędzie do tworzenia prostych stron www, to uważamy że znacznie lepiej sprawdzi się w tej roli stworzenie strony w WordPress, z uwagi na swoją intuicyjną obsługę. Natomiast jeśli Joomla ma być wykorzystana do budowania bardziej zaawansowanych stron, z wieloma funkcjonalnościami, to w tej roli sprawdzi się znakomicie i na pewno będzie dysponować wszystkimi potrzebnymi funkcjami, których developer może potrzebować.