+48 502-653-707 biuro@inter-web.pl

   Czym jest certyfikat SSL i dlaczego warto go mieć?

   SSL to w ostatnim skrót, bardzo często przewijający się w licznych dyskusjach i artykułach poświęconych prowadzeniu sklepu internetowego oraz bezpieczeństwu transakcji w sieci. Czym właściwie jest ten SSL i kto powinien go stosować?

   SSL, czyli  Secure Socket Layer

   Certyfikaty SSL są powszechnie stosowane już od wielu lat. Początkowo były używane wyłącznie przez strony świadczące usługi wymagające największej poufności. Usługi poczty e-mail, konta bankowe, sklepy internetowe. Obecnie niemal każda szanująca się strona posiada certyfikat SSL, objawiający się ikoną zamkniętej kłódki obok adres URL w pasku przeglądarki. Zadaniem certyfikatów SSL jest zabezpieczenie transmisji danych, poprzez zaszyfrowanie strumienia tych danych. W przypadku „podsłuchania” lub przejęcia tego strumienia przez osobę niepowołaną, nie będzie mogła ona poznać jej treści. Jest to możliwe wyłącznie dla nadawcy i odbiorcy, posiadających wirtualny klucz SSL.

   Witryny zabezpieczone certyfikatem SSL posiadają charakterystyczną kłódkę na pasku adresu przeglądarki.

   Zapamiętaj: SSL, czyli Secure Lock Layer jest protokołem wykorzystywanym do bezpiecznego transmitowania zaszyfrowanych danych.

   Jakie certyfikaty SSL mamy do wyboru?

   Na rynku istnieją trzy podstawowe rodzaje certyfikatów SSL, z których możemy wybierać te najlepsze dla siebie i swojej strony www.

   1. Certyfikat DV, czyli Domain Validation – jest to podstawowy rodzaj certyfikatu SSL, a zarazem najtańszy z dostępnych. Jak działa certyfikat SSL Domain Validation? Sprawdza czy pod podanym adresem URL rzeczywiście występuje strona www. Certyfikat ten zabezpiecza dane wysyłane w obrębie domeny, jest zatem zalecany dla stron internetowych, które mają umieszczony np. formularz kontaktowy online.
   2. Certyfikat OV, czyli Organization Validation – to co różni certyfikat SSL OV od SSL DV, to weryfikowanie danych firmy, która o ten certyfikat wniosku. Certyfikat ten oprócz szyfrowania transmitowanych informacji dostarcza również informacje o firmie, która jest jego właścicielem.
   3. Certyfikat EV, czyli Extended Validation – jest to najwyższy stopień ochrony danych. Firma, która o taki certyfikat wniosku jest szczegółowo sprawdzana i weryfikowana. Certyfikat ten można łatwo odróżnić od pozostałych dzięki temu, że obok ikony kłódki widoczna jest nazwa firmy.
   czy warto mieć certyfikat ssl

   Dlaczego warto stosować certyfikaty SSL

   Ktoś może zapytać, dlaczego powinien stosować certyfikat SSL, jeśli w ramach jego prostej strony www nie są wysyłane żadne informacje. Nawet jeśli na stronie nie posiadamy formularza e-mail online, czatu lub innych narzędzi do wysyłania danych, warto inwestować w SSL choćby ze względów wizerunkowych oraz dla uzyskania wyższej pozycji w wyszukiwarce Google.

   • Certyfikat SSL w wizerunek firmy i jej strony – coraz więcej osób jest świadomych bezpieczeństwa w internecie. Wiedzą z jakich stron korzystać, a jakich unikać. Certyfikat SSL, a dokładnie ikona kłódki jest dla nich pewnym drogowskazem i wskazówką, że mają do czynienia ze stroną bezpieczną. Brak tego oznaczenia może zniechęć do korzystania z niej lub powodować nieufność i podejrzliwość. Są to odczucia negatywne, które na pewno nie przyniosą firmie nowych zamówień. Troszcząc się o dobre relacje z klientami, dbając o rozwój firmy i jej wizerunek, a także chcąc zapewnić użytkownikom strony wysokie poczucie bezpieczeństwa, warto zainstalować certyfikat SSL. Może to być jego najprostsza wersja, czyli certyfikat EV, extended validation.
   • Certyfikat SSL to lepsze pozycjonowanie w Google – posiadając stronę www, chcemy aby docierało do niej jak najwięcej osób. Jest to możliwe przede wszystkim dzięki wyszukiwarce. Co wpływa na pozycjonowanie strony w Google? Jednym z czynników rankingowych jest certyfikat SSL. Strony, które go posiadają zajmują wyższe miejsca do stron bez certyfikatów SSL. Wynika to z prostego faktu, że Google promuje strony dbające o bezpieczeństwo użytkowników. Protokół SSL jest najprostszym i najskuteczniejszym narzędziem nadającym się do tego celu.

   Kto koniecznie powinien mieć certyfikat SSL?

   Pewnego rodzaju strony internetowe koniecznie muszą dbać o bezpieczeństwo danych. Są to między innymi sklepy internetowe. Obsługując zamówienia złożone przez klientów, w których drogą elektroniczną wysyłane są dane adresowe, poufne dane o numerach telefonów, a także obsługując płatności online kartami kredytowymi, brak certyfikatu SSL jest czymś niedopuszczalnym. Również wszelkiego rodzaju strony www, umożliwiające komunikację online także powinny zadbać o protokół SSL. Wzbudza on w użytkownikach zaufanie i zachęca do korzystania z witryny.

   Jak zdobyć certyfikat SSL dla swojej strony?

   Jeżeli i Państwo chcą wzbogacić stronę internetową w certyfikat, umożliwiamy to. Dobierzemy odpowiedni certyfikat dla Państwa potrzeb, a następnie zainstalujemy i skonfigurujemy go. Zachęcamy do kontaktu tutaj. Nie zapomnimy również o przekierowaniach z http na https, a także aktualizacji danych w Google Search Console.